19 Şubat 2011 Cumartesi

Yastık

Yastık dünyaya açılıyor
Bugünlerde sık sık “Yurtdışına giderken arkadaşlarıma hediye olarak yastık götürdüm, yabancı misafirlerimi Yastık mağazasına götürdüm, bayıldılar” gibi şeyler duyuyorum..

Rıfat Özbek ve Erdal Karaman’ın üç yıl önce Bodrum’da başladıkları Yastık maceraları, önümüzdeki hafta Londra’da açılacak olan mağazayla devam ediyor. Yani hem tasarım değeri yüksek hem de kullanabilir olan
bu yastıklar son zamanlarda özellikle değişik bir hediye vermek isteyenlerin favorisi oldu. Markanın ortağı ve tasarımcısı Erdal Karaman “Her biri çocuğum gibi” dediği yastıkları anlattı.

* Yastık markası kurma fikri nasıl doğdu?
2002’de Yalıkavak’ta ev almıştık. Sonra eve yastık aramaya başladık ama gittiğimiz her yerde içi elyaf, kırpık dolu top gibi yastıklar gördük. Ne rahatlar, ne de yumuşak... Sonra Rıfat bey bir gece 2.30’da beni aradı: “Erdal ya, bir dükkan açalım ismi de Yastık olsun” dedi. Ben de hiç tereddüt etmeden tamam dedim. 2005’te Yalıkavak’ta ilk mağazayı açtık. Çok ilgi görünce İstanbul ve Alaçatı mağazaları geldi.

* Şimdi de Londra mağazası açılıyor...
Evet, aslında 1,5 aydır faaliyette ama büyük açılışını ayın 23’ünde yapıyoruz.

* Siz Yastık markasının hangi aşamalarında varsınız?

Kumaşların yüzde yetmişini ben seçiyorum, tasarımları yapıyorum. Mağazaların işletmelerini de ben yapıyorum. Kumaşları Londra’dan, Bodrum’da pazarlardan, sokaklardan, Denizli’ye ailemi görmeye gidince oradan toplarım.

* Mağazaların konseptini de siz mi belirliyorsunuz?
Evet. Bütün dükkanlarımız uzun ve derindir. Her şey bembeyaz olsun, galeri havası olsun, yastıklar mücevher gibi sergilensin istedik.

“Prens Charles’ın evinde de bizim yastıklardan varmış”


* En çok nasıl yastıklar satılıyor?

Etnik desenli modeller satılıyor. Özellikle yabancı müşteriler Osmanlı desenlerini çok seviyorlar. Çünkü Türkiye’den hediye götürüyorlar ve buraya ait bir şey olsun istiyorlar.

* Ne tür malzemeler kullanıyorsunuz?
Genelde yüzde yüz ipek. Onun dışında koton, kök boyalar yani hep organik malzemeler. Kimyasal boya, naylon olan hiçbir şey giremez bu dükkana.

* Mağazalarda kaç yastık var?
Şu an burada 75 yastık var. Her yastıktan belli sayıda üretiyoruz.

* Ne kadar zamanda üretiliyor bir yastık?
200 yastık kombinasyonu 1,5 ayımızı alıyor. Çünkü her yastığın ön ve arka yüzleri farklı. Kadifelerin arkasını açık renklerde kullanıyoruz ki yazın da kullanılabilsin.

* Fiyatlar nasıl?
50 TL’den başlıyor, 1000 TL’ye kadar çıkıyor. İşlemelerine göre fark eder.

* Yastıkları kullanan ünlüler kimler?
Daniel Craig, Tilda Swinton Londra’daki mağaza açıldığında alışveriş yaptılar. Sonra Prens Charles’ın evine giden bir ahbabımız yastıklardan görmüş. Üç sene evvel de Kate (Moss) geldi. Naomi Campbell ve Donna Karan da müşterimiz. Yabancı mecmuaları karıştırın bizim yastıkları görürsünüz! Mesela bu ay Amerika’da Vogue’dayız.

milliyet.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder